В медіа Одещини перед місцевими виборами побільшало маніпуляцій та фейків

18 вересня 2020 р. 21:25

ЗМІ коронавірус медіа

Перед місцевими виборами 2020 року в Одеській області стрімко зріс рівень медійного впливу опозиційних медіа та політиків в інформаційному просторі регіону.

Такого висновку дійшли експерти Інституту масової інформації, за результатами свого дослідження.   

Аналітики зазначають, що певні політики та ЗМІ, переслідуючи власні інтереси, маніпулюють інформацією, розповсюджують відверті фейки, які спрямовані на руйнування довіри у мешканців півдня України до процесів євроатлантичної інтеграції та західних демократичних і фінансових інституцій.

Дослідження охопило період з 31 серпня по 6 вересня 2020 року. Загалом було проаналізовано 1848 повідомлень у стрічках новин сайтів «Думська», «048», «Одеса.Онлайн», «УСІ», «Таймер», «Бесарабія інформ», «Пушкінська», «Одесит.юа», «Одеса-медіа», «Топор» та 4 телеканалів – «Думська ТВ», «Odesa.Live», «7 канал», «Перший міський». До моніторингу також потрапили кілька десятків дописів місцевих політиків у соціальних мережах.

Було виявлено 10 політичних заяв з ознаками дезінформації та фейку, у 20 новин були знайдені маніпуляції із заголовками чи змістом, 15 повідомлень мали ознаки скритої чи хибно маркованої реклами, або, мовою журналістів – «джинси».

Більшість із прикладів дезінформації розповсюджуються в контексті повідомлень про нову коронавірусну інфекцію та сферу охорони здоров’я взагалі, що відповідає основним медійним трендам сьогодення та інформаційному запиту з боку суспільства.

Основним медійним трендом в Одеській області у вересні став стрімкий вхід опозиційних політичних партій та політиків в інформаційний простір регіону. Кілька гучних заяв, із ознаками дезінформації, викликали резонанс не лише в Одесі, а й на всеукраїнському рівні. Крім того розповсюджувалися фейки стосовно співпраці з МВФ, відбулися маніпуляції зі статистикою та, навіть, поширювалася вигадана цитата американського президента.

Маніпуляції в одеських медіа поширювали зазвичай самі журналісти. Більшість з них стосувалися невідповідності назви новини її змісту, перебільшень, оцінок, які подавалася як фактаж, та політичної джинси. Серед основних тем можна виокремити коронавірусну інфекцію, місцеву політику та мовне питання. 

Передвиборча активність, пов’язана із поширеннями матеріалів із ознаками маніпуляцій та пропагандистських меседжів уже триває і в одеських телеграм-каналах. При цьому в деяких із них «джинса» значно переважає над іншим контентом.

Одеські фейсбук-спільноти також включилися у передвиборчу боротьбу і поширюють матеріали із ознаками замовності, у тому числі, чорний піар. Про це стало відомо завдяки моніторингу одеських медіа, який проводять Ізбірком та Одеська обласна організація ВГО «Комітет виборців України».

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Наліпання мокрого снігу та сильний поривчастий вітер призвели станом на 7:00 27 січня до знеструмлення 117 населених пунктів у п'яти областях України. Як повідомили у Державній службі з надзвичайних ситуацій, найбільше постраждала Житомирська область, де без енергопостачання залишаються наразі 79 населених пунктів. В Одеській області без світла сидять мешканці 13 населених пунктів … читати далi

Департамент транспорту, зв'язку та організації дорожнього руху Одеської міської ради повідомив про тимчасове закриття руху автотранспорту по вул. Водопровідній (на ділянці від Італійського бульвару до виїзду з автостанції «Старосінна»).  Як зазначили в пресслужбі мерії, перекриття відбудеться в рамках другого етапу реконструкції вулиці Новощіпний ряд. З 30 січня 2021 року і до завершення ремонтних робіт … читати далi

Верховна Рада України підтримала в другому читанні президентський проєкт Закону «Про народовладдя через всеукраїнський референдум» (№3612).  Як зазначає пресслужба парламенту, за його ухвалення проголосували 255 нардепів. До другого читання в документ надійшло 1 тис. 386 правок.  Законом передбачені електронні процедури при організації та проведенні всеукраїнського референдуму, в тому числі електронні голосування. … читати далi

Одеський міжнародний кінофестиваль цьогоріч відбудеться в Одесі 14-21 серпня. Як зазначили в пресслужбі фестивалю, на початку року Одеський міжнародний кінофестиваль змінив керівний склад. Виконавчою директоркою Одеського міжнародного кінофестивалю стала Анна Мачух. Впродовж 2011-2016 років Анна працювала директоркою департаменту з маркетингу ОМКФ, з 2017-го обіймала посаду директорки Кіноринку ОМКФ, а з 2018 рік по … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР