В медіа Одещини перед місцевими виборами побільшало маніпуляцій та фейків

18 вересня 2020 р. 21:25

ЗМІ коронавірус медіа

Перед місцевими виборами 2020 року в Одеській області стрімко зріс рівень медійного впливу опозиційних медіа та політиків в інформаційному просторі регіону.

Такого висновку дійшли експерти Інституту масової інформації, за результатами свого дослідження.   

Аналітики зазначають, що певні політики та ЗМІ, переслідуючи власні інтереси, маніпулюють інформацією, розповсюджують відверті фейки, які спрямовані на руйнування довіри у мешканців півдня України до процесів євроатлантичної інтеграції та західних демократичних і фінансових інституцій.

Дослідження охопило період з 31 серпня по 6 вересня 2020 року. Загалом було проаналізовано 1848 повідомлень у стрічках новин сайтів «Думська», «048», «Одеса.Онлайн», «УСІ», «Таймер», «Бесарабія інформ», «Пушкінська», «Одесит.юа», «Одеса-медіа», «Топор» та 4 телеканалів – «Думська ТВ», «Odesa.Live», «7 канал», «Перший міський». До моніторингу також потрапили кілька десятків дописів місцевих політиків у соціальних мережах.

Було виявлено 10 політичних заяв з ознаками дезінформації та фейку, у 20 новин були знайдені маніпуляції із заголовками чи змістом, 15 повідомлень мали ознаки скритої чи хибно маркованої реклами, або, мовою журналістів – «джинси».

Більшість із прикладів дезінформації розповсюджуються в контексті повідомлень про нову коронавірусну інфекцію та сферу охорони здоров’я взагалі, що відповідає основним медійним трендам сьогодення та інформаційному запиту з боку суспільства.

Основним медійним трендом в Одеській області у вересні став стрімкий вхід опозиційних політичних партій та політиків в інформаційний простір регіону. Кілька гучних заяв, із ознаками дезінформації, викликали резонанс не лише в Одесі, а й на всеукраїнському рівні. Крім того розповсюджувалися фейки стосовно співпраці з МВФ, відбулися маніпуляції зі статистикою та, навіть, поширювалася вигадана цитата американського президента.

Маніпуляції в одеських медіа поширювали зазвичай самі журналісти. Більшість з них стосувалися невідповідності назви новини її змісту, перебільшень, оцінок, які подавалася як фактаж, та політичної джинси. Серед основних тем можна виокремити коронавірусну інфекцію, місцеву політику та мовне питання. 

Передвиборча активність, пов’язана із поширеннями матеріалів із ознаками маніпуляцій та пропагандистських меседжів уже триває і в одеських телеграм-каналах. При цьому в деяких із них «джинса» значно переважає над іншим контентом.

Одеські фейсбук-спільноти також включилися у передвиборчу боротьбу і поширюють матеріали із ознаками замовності, у тому числі, чорний піар. Про це стало відомо завдяки моніторингу одеських медіа, який проводять Ізбірком та Одеська обласна організація ВГО «Комітет виборців України».

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Компанії ТОВ «Автомагістраль-Південь» та ТОВ «Евродор» розіграли поміж собою два тендери стосовно ремонту ділянок автомобільної дороги загального користування державного значення Т-16-44 контрольно-пропускний пункт «Лісне» - контрольно-пропускний пункт «Малоярославець Перший».  Про це повідомлено в системі електронних закупівель Prozorro. Зазначимо, що в одному з цих тендерів охочих взяти участь було на одного більше ніж учасників. … читати далi

Співробітники Одеської обласної прокуратури повідомили про підозру директору підприємства, що здійснює експорт сільгосппродукції, в умисному ухиленні від сплати податків та фальсифікації реєстраційних документів. Як повідомили у пресслужбі прокуратури регіону, за даними слідства, директор підприємства, будучи єдиним фактичним керівником і відповідальним за ведення бухгалтерського та податкового обліку, з січня по грудень 2017 … читати далi

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) запрошує 39 осіб для надання пояснень стосовно можливих порушень вимог Законів України «Про запобігання корупції» та «Про політичні партії в Україні». Як зазначили в пресслужбі НАЗК, в переліку є також представники Одеської області.  Так, у зв’язку з несвоєчасним поданням декларації запрошуються: народний депутат … читати далi

Апелляционный суд оставил в силе решение Приморского суда города Одессы о признании оскорблением чести, достоинства и деловой репутации заявления журналистки Екатерины Маденс в Высшую квалификационную комиссию судей по поводу председателя Одесского апелляционного хозяйственного суда Натальи Богацкой. Об этом на своей странице в Facebook сообщил лидер Одесской ячейки «Автомайдана» Виталий Устименко.  «Мы конечно, пойдем в кассацию. … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР