Інститут масової інформації порахував скільки «джинси» публікують видання Одещини

22 жовтня 2020 р. 12:26

ЗМІ медіа

Практично 3% повідомлень в новинних стрічках одеських онлайн-ЗМІ мають ознаки замовності, неналежно маркованої політичної реклами та контрагітації.

Як зазначають експерти Інституту масової інформації, найбільше  в одеських онлайн-ЗМІ розповсюджували приховану політичну агітацію представники трьох політичних сил: ОПЗЖ, «Слуга народу» і «За майбутнє!». При цьому зафіксовані три повідомлення з ознаками фейкової соціології. 

Такі висновки аналітики зробили після аналізу даних, які були отримані під час вибіркового аналізу десяти одеських онлайн ЗМІ, який з 5 по 7 жовтня 2020 року провів Інститут масової інформації. Загалом було проаналізовано 671 повідомлення з 10 сайтів («Думська», «048», «Одеса.Онлайн», «УСІ», «Бесарабія-інформ», «Пушкінська», «Таймер», «Одеса-медіа», «Одесит», ІзбірКом). Методологія дослідження включала аналіз кількості новин з ознаками замовності (джинси), контрагітації та неналежно маркованої політичної реклами, наявність в них фейків і маніпуляцій, а також визначення основних замовників позитивної джинси. Загалом під час дослідження виявлено 11 матеріалів із ознаками замовності і дев’ять публікацій із неналежно маркованою політичною агітацією. 

Політичні маніпуляції перед виборами

Кожна третя позитивна публікація, 30% від загальної кількості позитивної джинси і неналежно маркованої агітації, належала місцевим партіям («Довіряй ділам», «Українська морська партія», партія Дмитра Голубова), кожна четверта позитивна стаття, 24% публікацій, — політикам від ПП «ОПЗЖ». По 18% від усієї кількості подібних повідомлень стосувалися ПП «Слуга народу» та партії «За майбутнє». В 6% випадках була зафіксована прихована реклама від представників «Європейської солідарності». Про ОПЗЖ найбільше джинсували журналісти видання «Бесарабія інформ» та «Таймер». Замовні матеріали про кандидатів від партій «Слуга народу» та «За майбутніє» оприлюднювалися рівномірно в декількох місцевих ЗМІ («048», «Одеса.Онлайн», «УСІ», «Думська»). Прихована агітація «Європейської солідарності» зафіксована в основному на сайті «Думська». Так, наприклад, новина видання «Бесарабія інформ» «Рабинович: Перемога на виборах допоможе нам провести експеримент під назвою «Порто Франко — Одеса»» має всі ознаки політичної джинси. Оціночні судження політика подаються як факт. В повідомленні видання «048» «Звільнити Степанова! Сергій Калинчук звернувся до президента» кандидат на мерську посаду Сергій Калинчук критикує очільника МОЗу (перший номер в списку ПП «Слуга народу» до одеської облради) та піариться на коронавірусному питанні. В цьому випадку ця новина розглядається під час моніторингу як неналежно маркована реклама, адже опублікована вона в категорії «політичні новини». Але законодавством встановлені наразі три форми маркування політичної реклами: «Реклама», «Політична реклама» та «Політична агітація». Подібні особливості маркування під виглядом різних рубрик — досить поширена маніпуляція серед регіональних ЗМІ по всій країні. Так, в новині сайту «Одеса.Онлайн» «Олег Філімонов представив кандидатів в депутати міськради від «Слуги народу»: всі вони підписали соціальний договір» теж простежується суб’єктивність подачі матеріалу, що підпадає під ознаки політичної джинси.  

Слід відзначити, що «Думська», «048» та «УСІ» найбільше з усіх проаналізованих онлайн-ЗМІ публікували приховану політичну рекламу, але при цьому, на відміну від інших місцевих медіа, маркували та виокремлювали її від інших повідомлень в стрічці новин хоча б якимось чином. 

Фейкова соціологія та вибори

Три новини з соціологією від маловідомих соціологічних центрів та без вихідних даних були зафіксовані у новинах із ознаками замовності на двох сайтах. Наприклад, сайт «Думська» розповсюдив новину «Як і очікувалося: з патріотів до міськради проходить тільки «ЄС», інші — проросійські сили», в якій згадується дослідження від служби «Моніторинг». Проте знайти в інтернеті пресреліз про опитування або сайт цієї організації не вдалося. Дві новини з результатами соціологічних досліджень, які мають ознаки фейків, опублікувало і видання «Таймер». В повідомленнях «В Одеську міськраду проходять п’ять партій» та «Мерські перегони: Труханов перемагає, але буде другий тур» згадуються результати опитування «Української соціологічної групи», відомості про яку існують в реєстрах, проте сама група, як і у випадку з попередніми соціологами, не має свого сайту.  

Медіа та контрагітація

Практично половину (або 45%) від усіх зафіксованих повідомлень з ознаками замовності опублікувало видання «Таймер» там прослідковується негативне відношення до політичного конкурента чинного мера міста Сергія Ківалова. Скандальний приклад контрагітації зафіксований на сайті «УСІ». В новині «За партію можете не голосувати!», — як підкуповує виборців депутат Андрій Кисловський», йдеться про те, що в редакцію цього ЗМІ буцімто випадково потрапило відео з місцевим політиком Андрієм Кісловським, на якому той ніби озвучував інформацію про підкуп людей. Проте журналісти не надали інформацію про фактчекінг події та реальність звукової доріжки. Крім того, журналісти не звернулися за коментарем до політика, що може означати певну тенденційність та вірогідну замовленість цієї публікації. 

Слід відзначити, що в ході моніторингу не зафіксовано жодної маніпуляції та прихованої політичної реклами у стрічці новин «Ізбіркому», «Пушкінської», «Одесита» та «Одеса-медіа». В ході моніторингу знайдені лише описані приклади фейкової соціології. Серед фейків не зафіксовані випадки російської пропаганди, смислових маніпуляцій, псевдоекспертизи та розповсюдження іншої недостовірної інформації.

Нагадаємо, більшість політичних матеріалів одеських мережевих ЗМІ, Facebook-спільнот та Телеграм-каналів перед виборами мають ознаки замовності, при цьому деякі медіа зловживають і проросійською пропагандою. 

Про це свідчать результати мониторінгу засобів масової інформації та соціальних мереж (Facebook-пабліки, Телеграм-канали) Одеси та Одеської області, який проводили експерти спільно з виданням ІзбірКом та Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України».

Раніше моніторінг показав, що Одеські телеграм-канали, як правило «джинсують» щодня, а у ФБ-пабліках основними проблемами є компромат, відстоювання інтересів третьої сторони, згадки без належного обґрунтування. Окрім цього, зустрічається і пропаганда, найбільше застосування мови ворожнечі щодо України та умисна дезінформація.

Моніторинг Одеських медіа показав численні порушення професійних стандартів у провідних одеських ЗМІ на день міста, а також маніпуляції із передвиборчими рейтингами. Моніторинг здійснювався упродовж 31 серпня – 27 вересня. 

Маніпулятивні передвиборчі рейтинги постійно використовуються в українських загальнонаціональних та регіональних ЗМІ, і кампанія 2020 року не стала винятком. В деяких одеських ЗМІ та телеграм-каналах активно поширюються подібні матеріали, зокрема на користь політиків Дмитра Голубова та Сергія Ківалова. 

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Одеські поліцейські перевіряють інформацію про замінування десяти шкіл Одеси, яка надійшла на електронну адресу поліції зранку 27 листопада. Як повідомили у пресслужбі Головного управління Національної поліції в Одеській області, на об’єкти виїхали вибухотехніки, кінологи, слідчо-оперативні групи Приморського, Хмельницького та Портофранківського відділу та відділень поліції і рятувальники. Зазначимо, що це вже третій за … читати далi

Повестка дня пленарного заседания внеочередной шестьдесят первой сессии Ренийского городского совета VII созыва, состоявшегося 26 ноября состояла из одного проекта решения – о внесении изменений в городской бюджет на 2020 год. А в самом проекте решения была только одна цифра – 56 тысяч гривень. Заместитель городского головы Людмила Чакыр объяснила, что … читати далi

Первое пленарное заседание созданного Сафьяновского сельского совета состоялось 26 ноября, во время которого глава Сафьяновской ТИК представила результаты выборов. По результатам выборов в депутатский состав вошли пять партий: «За майбутне», «ОПЗЖ», «Слуга народа», «Европейская солидарность» и «Доверяй делам».  Возглавит громаду экс-глава Измаильской районной администрации Наталья Тодорова, которая набрала по результатам выборов … читати далi

За добу 26 листопада на території Одеської області за даними лабораторного центру COVID-19 лабораторно підтверджено методом тестування полімеразної ланцюгової реакції в 965 осіб. Про це повідомили у пресслужбі Одеської обласної адміністрації. Таким чином, з початку пандемії в регіоні зареєстровано 41 тисяча 417 випадки інфікування, серед них 2 тисячі 317 - … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР