Інститут масової інформації порахував скільки «джинси» публікують видання Одещини

22 жовтня 2020 р. 12:26

ЗМІ медіа

Практично 3% повідомлень в новинних стрічках одеських онлайн-ЗМІ мають ознаки замовності, неналежно маркованої політичної реклами та контрагітації.

Як зазначають експерти Інституту масової інформації, найбільше  в одеських онлайн-ЗМІ розповсюджували приховану політичну агітацію представники трьох політичних сил: ОПЗЖ, «Слуга народу» і «За майбутнє!». При цьому зафіксовані три повідомлення з ознаками фейкової соціології. 

Такі висновки аналітики зробили після аналізу даних, які були отримані під час вибіркового аналізу десяти одеських онлайн ЗМІ, який з 5 по 7 жовтня 2020 року провів Інститут масової інформації. Загалом було проаналізовано 671 повідомлення з 10 сайтів («Думська», «048», «Одеса.Онлайн», «УСІ», «Бесарабія-інформ», «Пушкінська», «Таймер», «Одеса-медіа», «Одесит», ІзбірКом). Методологія дослідження включала аналіз кількості новин з ознаками замовності (джинси), контрагітації та неналежно маркованої політичної реклами, наявність в них фейків і маніпуляцій, а також визначення основних замовників позитивної джинси. Загалом під час дослідження виявлено 11 матеріалів із ознаками замовності і дев’ять публікацій із неналежно маркованою політичною агітацією. 

Політичні маніпуляції перед виборами

Кожна третя позитивна публікація, 30% від загальної кількості позитивної джинси і неналежно маркованої агітації, належала місцевим партіям («Довіряй ділам», «Українська морська партія», партія Дмитра Голубова), кожна четверта позитивна стаття, 24% публікацій, — політикам від ПП «ОПЗЖ». По 18% від усієї кількості подібних повідомлень стосувалися ПП «Слуга народу» та партії «За майбутнє». В 6% випадках була зафіксована прихована реклама від представників «Європейської солідарності». Про ОПЗЖ найбільше джинсували журналісти видання «Бесарабія інформ» та «Таймер». Замовні матеріали про кандидатів від партій «Слуга народу» та «За майбутніє» оприлюднювалися рівномірно в декількох місцевих ЗМІ («048», «Одеса.Онлайн», «УСІ», «Думська»). Прихована агітація «Європейської солідарності» зафіксована в основному на сайті «Думська». Так, наприклад, новина видання «Бесарабія інформ» «Рабинович: Перемога на виборах допоможе нам провести експеримент під назвою «Порто Франко — Одеса»» має всі ознаки політичної джинси. Оціночні судження політика подаються як факт. В повідомленні видання «048» «Звільнити Степанова! Сергій Калинчук звернувся до президента» кандидат на мерську посаду Сергій Калинчук критикує очільника МОЗу (перший номер в списку ПП «Слуга народу» до одеської облради) та піариться на коронавірусному питанні. В цьому випадку ця новина розглядається під час моніторингу як неналежно маркована реклама, адже опублікована вона в категорії «політичні новини». Але законодавством встановлені наразі три форми маркування політичної реклами: «Реклама», «Політична реклама» та «Політична агітація». Подібні особливості маркування під виглядом різних рубрик — досить поширена маніпуляція серед регіональних ЗМІ по всій країні. Так, в новині сайту «Одеса.Онлайн» «Олег Філімонов представив кандидатів в депутати міськради від «Слуги народу»: всі вони підписали соціальний договір» теж простежується суб’єктивність подачі матеріалу, що підпадає під ознаки політичної джинси.  

Слід відзначити, що «Думська», «048» та «УСІ» найбільше з усіх проаналізованих онлайн-ЗМІ публікували приховану політичну рекламу, але при цьому, на відміну від інших місцевих медіа, маркували та виокремлювали її від інших повідомлень в стрічці новин хоча б якимось чином. 

Фейкова соціологія та вибори

Три новини з соціологією від маловідомих соціологічних центрів та без вихідних даних були зафіксовані у новинах із ознаками замовності на двох сайтах. Наприклад, сайт «Думська» розповсюдив новину «Як і очікувалося: з патріотів до міськради проходить тільки «ЄС», інші — проросійські сили», в якій згадується дослідження від служби «Моніторинг». Проте знайти в інтернеті пресреліз про опитування або сайт цієї організації не вдалося. Дві новини з результатами соціологічних досліджень, які мають ознаки фейків, опублікувало і видання «Таймер». В повідомленнях «В Одеську міськраду проходять п’ять партій» та «Мерські перегони: Труханов перемагає, але буде другий тур» згадуються результати опитування «Української соціологічної групи», відомості про яку існують в реєстрах, проте сама група, як і у випадку з попередніми соціологами, не має свого сайту.  

Медіа та контрагітація

Практично половину (або 45%) від усіх зафіксованих повідомлень з ознаками замовності опублікувало видання «Таймер» там прослідковується негативне відношення до політичного конкурента чинного мера міста Сергія Ківалова. Скандальний приклад контрагітації зафіксований на сайті «УСІ». В новині «За партію можете не голосувати!», — як підкуповує виборців депутат Андрій Кисловський», йдеться про те, що в редакцію цього ЗМІ буцімто випадково потрапило відео з місцевим політиком Андрієм Кісловським, на якому той ніби озвучував інформацію про підкуп людей. Проте журналісти не надали інформацію про фактчекінг події та реальність звукової доріжки. Крім того, журналісти не звернулися за коментарем до політика, що може означати певну тенденційність та вірогідну замовленість цієї публікації. 

Слід відзначити, що в ході моніторингу не зафіксовано жодної маніпуляції та прихованої політичної реклами у стрічці новин «Ізбіркому», «Пушкінської», «Одесита» та «Одеса-медіа». В ході моніторингу знайдені лише описані приклади фейкової соціології. Серед фейків не зафіксовані випадки російської пропаганди, смислових маніпуляцій, псевдоекспертизи та розповсюдження іншої недостовірної інформації.

Нагадаємо, більшість політичних матеріалів одеських мережевих ЗМІ, Facebook-спільнот та Телеграм-каналів перед виборами мають ознаки замовності, при цьому деякі медіа зловживають і проросійською пропагандою. 

Про це свідчать результати мониторінгу засобів масової інформації та соціальних мереж (Facebook-пабліки, Телеграм-канали) Одеси та Одеської області, який проводили експерти спільно з виданням ІзбірКом та Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України».

Раніше моніторінг показав, що Одеські телеграм-канали, як правило «джинсують» щодня, а у ФБ-пабліках основними проблемами є компромат, відстоювання інтересів третьої сторони, згадки без належного обґрунтування. Окрім цього, зустрічається і пропаганда, найбільше застосування мови ворожнечі щодо України та умисна дезінформація.

Моніторинг Одеських медіа показав численні порушення професійних стандартів у провідних одеських ЗМІ на день міста, а також маніпуляції із передвиборчими рейтингами. Моніторинг здійснювався упродовж 31 серпня – 27 вересня. 

Маніпулятивні передвиборчі рейтинги постійно використовуються в українських загальнонаціональних та регіональних ЗМІ, і кампанія 2020 року не стала винятком. В деяких одеських ЗМІ та телеграм-каналах активно поширюються подібні матеріали, зокрема на користь політиків Дмитра Голубова та Сергія Ківалова. 

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Голова Одеської обласної адміністрації Сергій Гриневецький підписав розпорядження про припинення права постійного користування земельною ділянкою. Про це повідомила пресслужба ОДА.  Як зазначається в документі, таке рішення ухвалене після розгляду клопотання Ліквідаційної комісії Ізмаїльського міського відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області. Йдеться про земельну ділянку загальною площею 1,3 га, зареєстровану у Книзі записів реєстрації … читати далi

Поліція перевіряє інформацію про те, чи був учасником ДТП автомобіль, в якому ніби пасажиром їхав виконуючий обов'язків заступника начальника головного Управління національної поліції в Одеській області Олександр Гостіщев.  Про це ІзбірКому повідомили у поліції. Як стверджує блогерка Ірина Гриб, автомобіль, який є на балансі патрульної поліції, під керівництвом патрульного 3 грудня збив жінку … читати далi

Впродовж минулого тижня поліцейські Одещини склали понад 560 адміністративних матеріалів на порушників правил карантину. Про це 3 грудня розповів начальник відділу охорони публічного порядку Управління превентивної діяльності ГУНП регіону Сергій Бурмеха під час спільного брифінгу з директоркою Департаменту охорони здоров’я Одеської облдержадміністрації Наталією Одарій-Захар’євою щодо ситуації в області, пов’язаної з … читати далi

Одеський міський голова Геннадій Труханов підписав розпорядження про призначення радника-консультанта Одеського міського голови на громадських засадах. Як повідомляє пресслужба Одеської міської ради, ним став Олександр Томкеєв.  Раніше Одеський міський голова Геннадій Труханов призначив собі радником-консультантом на громадських засадах Сергія Шпакова.  Також мер підписав розпорядження про призначення Віталія Савича на посаду директора Департаменту економічного розвитку Одеської міської … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР