Київський суд вирішив скасувати новий український правопис

28 січня 2021 р. 19:40

суд

Окружний адміністративний суд Києва скасував постанову Кабінету міністрів України №437 від 22 травня 2019 року «Питання українського правопису».

Як повідомили у пресслужбі суду, провадження у справі було відкрито у червні 2019 року, позивачами у справі виступили ГО «Правова держава» та жителька міста Херсон, яка діяла в інтересах своєї неповнолітньої доньки. Відповідач – Кабінет Міністрів України, третя особа – Міністерство освіти і науки України. Справа розглядалась за правилами загального позовного провадження, судом було проведено вісім судових засідань у справі.

В ході розгляду справи судом було встановлено, що Кабінет Міністрів України при ухваленні вказаної постанови діяв поза межами своєї компетенції та із порушенням законодавства, що регулює порядок прийняття нормативно-правових актів. З огляду на це, суд визнав протиправною та нечинною Постанову Кабінету Міністрів України №437 від 22 травня 2019 року «Питання українського правопису». 

Новий правопис встановив уряд Володимира Гройсмана 22 травня 2019 року. 

3 червня 2019 року фінальний текст нової редакції «Українського правопису» опублікований на офіційних сайтах Міністерства освіти і науки і Національної академії наук. З цієї миті рекомендовано застосовувати норми і правила нової редакції Правопису в усіх сферах громадського життя, зокрема, в офіційно-діловому стилі мовлення.

Головні зміни нового правопису стали такими:

  • Проєкт, проєкція - в цих словах тепер пишеться буква «є» замість «е».
  • «Пів» в значенні «половина» пишеться окремо - наприклад, пів яблука.
  • Буква «і» на початку слова можлива тільки в двох українських словах - Ірій і ірод. У всіх інших випадках - пишемо «i». Тобто замість індик - буде iндік.
  • У словах, що походять з давньогрецької і латинської мов, поєднання au передається через «ав» - наприклад, автентичний. Але в запозиченнях із стійкою традицією передачі au як «ау» допускаються варіанти: Аудієнція і авдієнція, Аудиторія і авдіторія, лауреат і лавреат, пауза і Павза, фауна і фавна.
  • Поєднання th в словах грецького походження передається літерою «т»: антропологія. Але допускається варіативність в словах з буквою «ф»: анафема і анатема, діфірамб і дітірамб, ефiр і етер, кафедра і катедра, міф і МІТ, Афiні і Атени, Марфа і Марта.

Рішення суду набуде чинності через 30 днів, якщо Кабмін не подасть апеляцію.

Нагадаємо, Одеський окружний адміністративний суд визнав протиправними та скасував містобудівні умови та обмеження для проєктування об`єкта будівництва житлового комплекса «Простір на Маячному» за адресою: Маячний провулок, 11. 

Одеський апеляційний суд ухвалив рішення щодо стягнення з колишнього власника "Імексбанку" Леоніда Клімова 309 мільйонів гривень на користь Національного банку в рахунок погашення заборгованості банку за наданим раніше стабілізаційним кредитом. 

У грудні минулого року Вищий антикорупційний суд скасував арешт чотирнадцяти земельних ділянок, на які його накладали у межах кримінального провадження про зловживання службовців низки установ з відчуженням землі Інституту виноградарства і виноробства ім. В.Є. Таїрова.

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Виконавчий комітет Одеської міської ради ухвалив обмеження в’їзду в Одесу та заборони зупинки і стоянки вантажних автомобілів із дозволеною максимальною масою понад 3,5 тонни на вулицях міста у робочі дні із 7:00 до 10:00 та з 17:00 до 20:00. Відповідне рішення ухвалили члени виконкому на засіданні 22 квітня.  Департамент транспорту, зв’язку та організації дорожнього руху Одеської міської … читати далi

Українці вважають процес пошуку роботи переважно важким та дуже важким, а 16% людей до 40 років стверджують, що при працевлаштуванні вік — це проблема. Такі дані наводить OLX Робота, згідно з опитуванням понад 8 тис. пошукачів різного віку. І молодші, і старші працівники мають майже однаковий рівень впевненості у своєму … читати далi

В ході роботи восьмої чергової сесії Ренійської міської ради VIII скликання були прийняті сім програм для Ренійської громади. Ухвалення шести з них на пленарному засіданні сесії пройшло за спрощеною процедурою. Але при розгляді проєкту рішення «Про затвердження програми фінансової підтримки комунальних підприємств Ренійської міської територіальної громади» розгорілася довга і напружена суперечка. Зауваження з … читати далi

Діти в Арцизі звернулися до адміністрації школи зі скаргою на те, що їхня мати дуже часто зловживає алкогольними напоями, б’є та ображає їх. Як зазначили в пресслужбі Арцизької міської ради після цієї скарги представники служби у справах дітей спільно зі співробітниками ювенальної поліції відвідали родину, в якій виховуються троє дітей, а мати … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР