Київський суд вирішив скасувати новий український правопис

28 січня 2021 р. 19:40

суд

Окружний адміністративний суд Києва скасував постанову Кабінету міністрів України №437 від 22 травня 2019 року «Питання українського правопису».

Як повідомили у пресслужбі суду, провадження у справі було відкрито у червні 2019 року, позивачами у справі виступили ГО «Правова держава» та жителька міста Херсон, яка діяла в інтересах своєї неповнолітньої доньки. Відповідач – Кабінет Міністрів України, третя особа – Міністерство освіти і науки України. Справа розглядалась за правилами загального позовного провадження, судом було проведено вісім судових засідань у справі.

В ході розгляду справи судом було встановлено, що Кабінет Міністрів України при ухваленні вказаної постанови діяв поза межами своєї компетенції та із порушенням законодавства, що регулює порядок прийняття нормативно-правових актів. З огляду на це, суд визнав протиправною та нечинною Постанову Кабінету Міністрів України №437 від 22 травня 2019 року «Питання українського правопису». 

Новий правопис встановив уряд Володимира Гройсмана 22 травня 2019 року. 

3 червня 2019 року фінальний текст нової редакції «Українського правопису» опублікований на офіційних сайтах Міністерства освіти і науки і Національної академії наук. З цієї миті рекомендовано застосовувати норми і правила нової редакції Правопису в усіх сферах громадського життя, зокрема, в офіційно-діловому стилі мовлення.

Головні зміни нового правопису стали такими:

  • Проєкт, проєкція - в цих словах тепер пишеться буква «є» замість «е».
  • «Пів» в значенні «половина» пишеться окремо - наприклад, пів яблука.
  • Буква «і» на початку слова можлива тільки в двох українських словах - Ірій і ірод. У всіх інших випадках - пишемо «i». Тобто замість індик - буде iндік.
  • У словах, що походять з давньогрецької і латинської мов, поєднання au передається через «ав» - наприклад, автентичний. Але в запозиченнях із стійкою традицією передачі au як «ау» допускаються варіанти: Аудієнція і авдієнція, Аудиторія і авдіторія, лауреат і лавреат, пауза і Павза, фауна і фавна.
  • Поєднання th в словах грецького походження передається літерою «т»: антропологія. Але допускається варіативність в словах з буквою «ф»: анафема і анатема, діфірамб і дітірамб, ефiр і етер, кафедра і катедра, міф і МІТ, Афiні і Атени, Марфа і Марта.

Рішення суду набуде чинності через 30 днів, якщо Кабмін не подасть апеляцію.

Нагадаємо, Одеський окружний адміністративний суд визнав протиправними та скасував містобудівні умови та обмеження для проєктування об`єкта будівництва житлового комплекса «Простір на Маячному» за адресою: Маячний провулок, 11. 

Одеський апеляційний суд ухвалив рішення щодо стягнення з колишнього власника "Імексбанку" Леоніда Клімова 309 мільйонів гривень на користь Національного банку в рахунок погашення заборгованості банку за наданим раніше стабілізаційним кредитом. 

У грудні минулого року Вищий антикорупційний суд скасував арешт чотирнадцяти земельних ділянок, на які його накладали у межах кримінального провадження про зловживання службовців низки установ з відчуженням землі Інституту виноградарства і виноробства ім. В.Є. Таїрова.

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Міністерство цифрової трансформації оприлюднило проєкт змін до Постанови № 835, який на думку керівника сервісу YouControl Сергія Мільмана, призведе до підвищення корупційних ризиків. Міністерство пропонує прибрати з публічного доступу суспільно важливу інформацію, зазначає експерт в дописі видання AIN.UA. "Зокрема планують закрити історичну інформацію: фінзвітність компаній, декларації посадовців, дані Єдиного державного реєстру юридичних … читати далi

Одеський апеляційний суд 11 серпня пом'якшив запобіжний захід старшому сержанту Збройних Сил України, якого обвинувачують у хуліганстві, замінивши йому цілодобовий домашній арешт на особисте зобов'язання. Як повідомив адвокат військового Борис Бабін, наразі сержант вже прямує до виконання завдань своїх командирів.   Військового обвинувачують у хуліганстві. За версією слідства 28 липня … читати далi

Заборгованість населення Одеси з оплати послуг теплопостачання сягнула рекордних показників — 1 мільярд 89,9 мільйонів гривень. Про це повідомили в пресслужбі Одеського муніципалітету.   "У разі недопущення ризиків виникнення надзвичайної ситуації техногенного характеру в умовах воєнного стану та враховуючи значний рівень заборгованості, звертаємось до одеситів не зривати платіжну дисципліну та сплатити … читати далi

Подільська района державна військова адміністрація впровадила карантин на території двох сіл - Гетманівка та Вільшанка Савранської селищної ради в Одеській області. Про це повідомили в пресслужбі Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області. Карантин впроваджений на загальній площі 45 гектарів.  Аналогічне розпорядження ухвалила Березівської районної військової адміністрації Одеської області на території Ширяївської селищної ради … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР