Що чекає українців в Новому році

01 січня 2022 р. 15:11

Одеса фінанси

Низка змін чекає Українців в цілому та мешканців Одеської області зокрема у 2022 році.

ІзбірКом постарався зібрати найцікавіші на думку редакції.

Соціальні зміни

З 1 січня розмір прожиткового мінімуму становитиме для:

 • дітей віком до 6 років — 2,1 тис. грн;
 • дітей віком від 6 до 18 років — 2 тис. 618 грн;
 • працездатних осіб— 2 тис. 481 грн;
 • осіб, які втратили працездатність — 1 тис. 934 грн.

У зв’язку з цим, зросте розмір низки соцвиплат, які залежать від прожиткового мінімуму. Так, розмір мінімальної зарплати з 1 січня 2022 року становитиме 6,5 тис. грн, а розмір мінімальної пенсії – 1 тис. 934 грн.

З 1 січня зросте розмір пенсії ліквідаторам аварії на Чорнобильській АЕС. Передбачене таке підвищення виплат:

 • ліквідаторам першої групи інвалідності – із 12 тис. 270 грн до 16 тис. 80 грн;
 • ліквідаторам другої групи інвалідності – із 10 тис. 967 до 12 тис. 987 грн;
 • ліквідаторам третьої групи інвалідності – із 8  тис.129 до 8 тис. 917 грн.

Крім того, з початку 2022 року підвищення на 9% від розміру пенсії передбачено для жінок віком 60 років (народжених у 1962 році).

З 1 січня 2022 року розмір мінімальної пенсії кожному з непрацездатних батьків, дружині (чоловіку) захисників, що загинули в зоні проведення АТО/ООС, повинен становити не менше, ніж 7,8 тис. грн.

Тарифи

 

З початком 2022 року тарифи на комунальні послуги для українців суттєво не зміняться, однак упродовж року ситуація може змінюватись. Так, з 1 січня 2022 року не зроостатиме тариф на електроенергію – він залишиться на тому ж рівні мінімум до квітня:

 • за споживання менше 250 кВт/год – 1,44 грн за кВт/год.
 • за споживаннябільше 250 кВт/год – 1,68 грн за кВт/год.

​Тарифи на газ для населення у січні також не подорожчають до квітня, а тариф на доставку газу зросте лише на кілька копійок.

Тарифи на водопостачання і водовідведення з 1 січня зростає для усіх споживачів. 

Експерти ринку прогнозують зростання цін на телекомунікаційні послуги у 2022 році у зв'язку з подорожчанням складових.

Стипендії

 

З 1 січня 2022 року академічні та іменні стипендії в Україні зростуть. Тому розмір мінімальної звичайної академічної стипендії становитиме:

 • для учнів закладів професійної (професійно-технічної) освіти – 1 тис. 250 грн;
 • для студентів закладів фахової передвищої освіти – 1 тис. 510 грн (підвищена 1 тис. 930 грн);
 • для студентів закладів вищої освіти – 2 тис. грн (підвищена 2 тис. 550 грн).

Крім того, з 1 січня 2022 року зміниться розмір академічної стипендії президента України. Для учнів закладів професійної (професійно-технічної) освіти вона становитиме 2 тис. 750 грн, для студентів закладів фахової передвищої освіти – 3 тис. 320 грн, для студентів закладів вищої освіти – 4,4 тис. грн.

Зміни з економіки

Єдиний соціальний внесок для ФОП буде різним, залежно від групи:

 • I - 248,1 грн на місяць (10% від мінімалки); 
 • II - 1,3 грн (20% від мінімалки);
 • III - 5 % від доходу або 3% від доходу і ПДВ.

Ті підприємці, які працюють за загальною системою оподаткування, повинні будуть віддати 18% ПДВ і 1,5% військового збору з чистого доходу.

Власники великої (на думку влади) нерухомості, загальна площа якої становить понад 100 квадратних метрів (квартира) і 120 квадратних метрів (будинок), повинні будуть заплатити 90 грн або 1,5% від мінімальної зарплати за кожен зайвий метр.

При продажу більше трьох квартир на рік, до бюджету потрібно заплатити 18% від різниці між двома сумами - купівлі та продажу.

Щорічно аграрії повинні будуть відраховувати до бюджету 5% від вартості землі. З 1 січня всі підприємці, які отримують оплату від клієнтів у готівковій або безготівковій формі, повинні будуть проводити операції через касу.

Кабмін звільнив частину ФОПів від використання касових апаратів. 

В основному, це відноситься до підприємців у селах, які продають свої товари на території сільгоспу. При цьому важливо пам'ятати про два нюанси:

 • підакцизних товарів це не стосується;
 • виняток діє, якщо немає перевищення граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій у 167 розмірів мінімальної заробітної плати (1 млн 85,5 тис. грн).

ФОП, який порушить правила використання касового апарату, повинен буде заплатити штраф у розмірі 100% від суми чека - для I групи, 150% - для II і всіх інших.

Усі друковані ЗМІ українською 

З 1 січня 2022 року всі друковані видання мають бути лише державною мовою. Інші варіанти допускаються, тільки якщо у видання є україномовний аналог. До того ж, цей закон не стосується кримсько-татарської та англомовної преси, а також медіа мовами країн Європейського Союзу.

Додатково стало відомо, що з 1 липня 2022 року штрафи за порушення закону торкнуться і приватних осіб. Наприклад, продавців або офіціантів, які відмовляються обслуговувати клієнта українською мовою. Розмір штрафів для працівників сфери послуг складе від 3,4 тис. грн до 5,1 тис. грн, для держслужбовців - до 6,8 тис. грн.

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Поліція проводить спеціальну операцію з розшуку військовослужбовця Національної гвардії України з Одеської області Артема Рябчука, який підозрюється у вбивстві п'ятьох та пораненні ще п'ятьох осіб в Дніпрі. Як повідомили у пресслужбі Головного управління Національної поліції в Одеській області, подія сталася сьогодні, 27 січня, близько 3:40 ранку на території Південного машинобудівного … читати далi

Міністерство охорони здоров'я оголосило про 32 тисячі 393 нових випадки COVID-19, зареєстровані за добу 26 січня, з яких 1 тисяча 939 в Одеській області. Загалом за цим показником Одеська область посідає наразі п'яте місце в країні. Також в регіоні зареєстровано вісім летальних випадків. Водночас 82 тисячі 360 людей вакциновано в … читати далi

Декларації депутатів Одеської обласної ради Івана Фурсіна та Олега Кутателадзе опинилися у п'ятірці декларацій, в яких Національне агентство з питань запобігання корупції у минулому році виявило недостовірні відомості на значну суму. Про це повідомили у пресслужбі НАЗК. Загалом ТОП-5 виглядає так: народний депутат України – виявлено недостовірні відомості понад 73 … читати далi

Випробування дослідних зразків озброєння з бойовою стрільбою на полігоні "Алібей", поблизу села Тузли Білгород-Дністровського району Одеської області відбуваються з 25 січня по 12 лютого. Про це повідомили у Білгород-Дністровській районній державній адміністрації. Під час проведення випробувань буде обмежений доступ до морської коси від села Лебедівка та прилеглої до полігону частини … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР