Одещина на другому місці за привабливістю для турецького бізнесу за даними YouControl

07 лютого 2022 р. 16:46

YouControl Одеса

Україна і Туреччина підписали угоду про створення зони вільної торгівлі, над якою працювали понад 15 років. Тож Туреччина значно розширює сектори, у яких українські компанії зможуть працювати на постійній основі, а Україна заохочує турецькі підприємства працювати у себе.

Аналітики YouControl дослідили, скільки турецьких компаній вже працюють в Україні, в яких секторах економіки та яких регіонах.

Як зазначається в дослідженні, майже половина (40,9%) від усіх зареєстрованих турецькими громадянами компаній в Україні місцем прописки обрали Київ ‒ 1 тис. 469 реєстрацій. Другою (15,8%) на радарах виявилася Одещина ‒ 569 компаній. На третьому місці (6,8%) симпатій турків до українських регіонів опинилася Львівщина ‒ 243 компанії. Дещо менше уваги турецькі підприємці приділили Харківщині ‒ 168 компаній. П’ятірку лідерів замикає Херсонщина, зосередивши у себе 154 заморські підприємства.

"Така географія поширення турецького бізнесу досить логічна. Найбільше зацікавлення отримала столиця, адже це найнаселеніший мегаполіс країни з найвищим рівнем ділової активності, а отже, й купівельної спроможності. Одещина та Херсонщина в лідерах через відсутність сухопутного кордону та наявність найбільших портів для перевалки основних експортних товарів в структурі українського експорту до Туреччини (зернові та метали). Інтерес до Львівщини та Харківщини характерний через близькість до ринків ЄС (основний торговельний партнер України) та Росії (до війни ‒ основний торговельний партнер України)", - йдеться в дослідженні.

За допомогою модулю "Аналіз ринків" фахівці YouControl з’ясували, що найбільший інтерес турецькі бізнесмени проявляють до секції виду економічної діяльності (КВЕД) ‒ оптова та роздрібна торгівля. Там зосереджена абсолютна більшість компаній, де серед засновників є турецькі громадяни, а саме ‒ 1 тис. 305 юридичних осіб. Втричі менше зайняті в переробній промисловості ‒ 439 компаній. На третьому місці, в зоні інтересів турецького бізнесу, виявився сектор інформації та телекомунікацій ‒ 351 бізнес одиниця. Ще понад пів тисячі компаній зайняті будівництвом (338) та транспортом, складським господарством, поштовою та кур’єрською діяльністю (226).

Якщо подивитися у яких секторах економіки зосереджено найбільше компаній з турецьким капіталом, то в кожному з них зберігається великий потенціал для зростання. Найбільша частка турецьких компаній ‒ в сфері постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря ‒ 1,21% від загальної кількості компаній. На другому місці "тимчасове розміщування й організація харчування" ‒ 0,74%. На третьому ‒ "інформація та телекомунікації" ‒ 0,69%. Доля компаній з турецьким капіталом у інших секціях КВЕДів не перевищує половини відсотка.

Нещодавно Україна і Туреччина підписали угоду про створення зони вільної торгівлі над якою працювали понад 15 років. За словами віцепрем’єр-міністерки, Юлії Свириденко, це не лише угода про торгівлю, а й про взаємні інвестиції і виробничу кооперацію. Таким чином, Туреччина значно розширює сектори, у яких українські компанії зможуть працювати на постійній основі, а Україна заохочує турецькі підприємства працювати у себе. Аналітики YouControl дослідили скільки турецьких компаній вже працюють в Україні, в яких секторах економіки та яких регіонах?

Днями виповнилося 30 років від початку дипломатичних відносин між Україною та Туреччиною. За цей період турецькі бізнесмени відкрили в Україні 3 тис. 592 компанії. Понад 92% з них працюють на українському ринку досі і не перебувають в процесі припинення. За 30 років вийшли з ринку 116 компаній, а ще 142 перебувають в процесі припинення зараз. Сумарно це менше 8%.

Товарообіг між Україною та Туреччиною становить 7,5 млрд дол на рік. При цьому, як зазначають аналітики, зберігається позитивне сальдо торговельного балансу. Україна експортує товарів та послуг на понад 4, а імпортує на 3 млрд дол щорічно. За оцінками президента Ердогана, підписана угода про ЗВТ повинна збільшити обсяг двосторонньої торгівлі до 10 млрд дол у найближчі кілька років.

За словами фінансового аналітика YouControl Романа Корнилюка, близько половини українського експорту до Туреччини за 11 місяців 2021 року припадає на продукцію чорної металургії. Ще 20% становлять зернові культури. Наступні за значенням експортні позиції займають руди металів (6%), залишки і відходи харчової промисловості (4,5%) та насіння і плоди олійних рослин (4,2%). 

Натомість попри менший загальний обсяг, ключові статті турецького імпорту більш різноманітні і мають менш виражений сировинний характер. Близько 10% становить імпорт ядерних реакторів, котлів та машин. Нафта і пальне (7,5%), чорні метали (7,4%), засоби наземного транспорту (6,5%), плоди та горіхи (6%). Крім цього, Україна закуповувала в Туреччині текстильну продукцію (5,4%), пластмаси і полімерні матеріали та літальні апарати.

"Збільшення двосторонньої торгівлі з Туреччиною буде особливо вигідним для нашої країни саме за умови збереження існуючого позитивного сальдо торговельного балансу (коли експорт перевищує імпорт). Проте, є для нас також завдання з зірочкою ‒ збільшити в структурі експорту частку продукції з вищим рівнем доданої вартості. Втім навіть збереження наявної структури і співвідношення експорту та імпорту вимагатиме додаткових зусиль на фоні девальвації турецької ліри. Адже це робить турецьку промислову продукцію більш вигідною за українську з точки зору закупівельних цін" ‒ зазначає Роман Корнилюк.

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Постійна комісія Одеської обласної ради з питань земельних відносин та адміністративно-територіального устрою погодила проєкт землеустрою щодо встановлення меж міста Балта. Про це повідомили у пресслужбі облради. За даними адміністрації, під час засідання депутати повторно розглянули лист ТОВ "Інгер-Град" (компанія розробила проєкт після виграшу тендеру, - ред.) про проєкт землеустрою щодо … читати далi

Громадські організації звернулися до голови уряду Дениса Шмигаля, міністра культури Олександра Ткаченка і начальника Одеської військової адміністрації Максима Марченка з проханням демонтувати в Одесі пам'ятники Пушкіну, Толстому та Горькому в Одесі. Про це стало відомо із тексту звернення, яке надали автори, повідомляє Суспільне. Звернення підписали керівники громадських організацій "Об'єднання добровольців … читати далi

«Міжнародний медичний корпус» (MedicalCorps) підтвердив свої наміри щодо початку робіт по обладнанню, відповідно до сучасних норм, бомбосховищ у лікарнях та забезпечення автономної роботи артезіанських свердлових і встановлення систем фільтрації та очищення води у медичних закладах Одеського регіону. Про це повідомили у пресслужбі Одеської обласної військової адміністрації.  Зокрема, під час зустрічі … читати далi

Пропагандисти російських телеграм-каналів розповсюджують інформацію про нібито евакуацію цивільного населення з Одеської області. Про це повідомив голова громадської ради при голові Одеської обласної адміністрації Сергій Братчук, наголосивши, що ці повідомлення - не правдиві.  "Ситуація в Одеській області контрольована, Сили оборони успішно виконують бойові завдання. Не маючи успіхів на бойовому чи на … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР