Одеський нафтопереробний завод назвали техногенно-екологічною загрозою для регіону

22 вересня 2021 р. 13:30

ОДА Одеса екологія

Комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Одеської облдержадміністрації на позачерговому засіданні 21 вересня визначила ситуацію навколо публічного акционерного товариства «Одеський нафтопереробний завод» як надзвичайну.

Таке рішення комісія ухвалила, заслухавши аналітичну доповідь провідного експерта на ринку виробництва нафтопродуктів Геннадія Гуцу щодо стану ПАТ «Одеський нафтопереробний завод». 

Члени комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Одеської облдержадміністрації дійшли висновків, що підприємство в поточному тому стані є  техногенно-екологічною загрозою для Одеської області.

Геннадій Гуцу відзначив, що за рівнем техногенної безпеки Одеський нафтопереробний завод є одним з найкритичніших об’єктів Одеської області. Простій підприємства протягом десяти років, відсутність будь-якого процесу з належного його утримання, відсутність заходів з утилізації наявних промислових відходів призвели до надто критичної ситуації, яка може спричинити катастрофічні наслідки екологічного та пожежного характеру.

«Наразі на території заводу сконцентровано дуже багато вибухонебезпечних та пожежонебезпечних залишків нафтопродуктів. Окрему увагу хотів б приділити й тому факту, що практично у всіх заводських резервуарах, в трубопроводах, в технологічному обладнанні наявне так зване пірофорне залізо – це залишки нафтопродуктів з частинами металу цих конструкцій, що вступили через значну кількість часу в реакцію та представляють собою досить важку тягучу масу, що має можливість самозайматися при певних умовах», – зазначив Геннадій Гуцу.

За його словами, на заводі знаходяться під робочим тиском шість булітів, у яких, за попередньою оцінкою, міститься від 70 до 80 тонн водню, що є вибухонебезпечним газом. В разі його вибуху постраждають об'єкти на території в радіусі 500 – 600 метрів. Про можливі катастрофічні наслідки такої події годі й говорити.

«У складі, що, до речі, й донині не охороняється, знаходиться (за візуальною оцінкою) біля 1000 тонн  чешуйованої сірки – це один з побічних продуктів нафтопереробки, що також має властивість самозапалення при певних умовах. Окрему небезпеку становить і газове господарство – в резервуари якого зливався скраплений газ, що вироблявся у процесі нафтопереробки. Наразі, по рештках технологічного обладнання та манометрах, можна зробити висновок, що там, очевидно, є робочий тиск газоподібних та рідких вуглеводородів. На території заводу знаходяться очисні споруди, куди в процесі виробництва скидалися рештки, які містять нафту.  Також звертаю увагу членів комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Одеської облдержадміністрації на те, що завод знаходиться на горі, яка пронизана штольнями та катакомбами. Під час простою заводу вони не тампонувалися, не виконувалася їх спеціальна заливка зміцнюючими розчинами, а під час війни та після неї туди скидалися рештки продуктів після нафтоперегонки. При певних умовах все це може спалахнути та призвести до непоправних екологічних та техногенних наслідків», – додав Геннадій Гуцу.

За оцінкою експерта, зупинка заводу проводилась стихійно, без дотримання вимог технологічного регламенту та виробничих інструкцій по зупинці такого роду виробництв на довготривалий  період. 

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Поліція проводить спеціальну операцію з розшуку військовослужбовця Національної гвардії України з Одеської області Артема Рябчука, який підозрюється у вбивстві п'ятьох та пораненні ще п'ятьох осіб в Дніпрі. Як повідомили у пресслужбі Головного управління Національної поліції в Одеській області, подія сталася сьогодні, 27 січня, близько 3:40 ранку на території Південного машинобудівного … читати далi

Міністерство охорони здоров'я оголосило про 32 тисячі 393 нових випадки COVID-19, зареєстровані за добу 26 січня, з яких 1 тисяча 939 в Одеській області. Загалом за цим показником Одеська область посідає наразі п'яте місце в країні. Також в регіоні зареєстровано вісім летальних випадків. Водночас 82 тисячі 360 людей вакциновано в … читати далi

Декларації депутатів Одеської обласної ради Івана Фурсіна та Олега Кутателадзе опинилися у п'ятірці декларацій, в яких Національне агентство з питань запобігання корупції у минулому році виявило недостовірні відомості на значну суму. Про це повідомили у пресслужбі НАЗК. Загалом ТОП-5 виглядає так: народний депутат України – виявлено недостовірні відомості понад 73 … читати далi

Випробування дослідних зразків озброєння з бойовою стрільбою на полігоні "Алібей", поблизу села Тузли Білгород-Дністровського району Одеської області відбуваються з 25 січня по 12 лютого. Про це повідомили у Білгород-Дністровській районній державній адміністрації. Під час проведення випробувань буде обмежений доступ до морської коси від села Лебедівка та прилеглої до полігону частини … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР