29 січня 2019 р. 16:28

Хто з депутатів Полтавської міськради став найактивнішим під час сесій третього року каденції

Хто з депутатів Полтавської міськради став найактивнішим під час сесій третього року каденції

За третій рік роботи депутатському корпусу Полтавської міськради заочно можна вручати нагороду «Найініціативніший корпус країни».

Ще б пак, хто ще з депутатів місцевих рад упродовж року каденції встиг влаштувати бунт-ігнор сесії, замінити секретаря ради, всіх заступників міського голови і самого мера. Однак кількість і резонанс ухвалених радою рішень – не показник того, що абсолютно всі обранці є активними під час сесій. Хто з полтавських депутатів лідирує в нашому рейтингу активності – далі в матеріалі.

Перше, що визначає активність депутата – кількість виступів під час сесій. Згідно із Законом України «Про статус депутатів місцевих рад», кожна депутатська фракція під час засідання сесії має право на гарантований виступ свого представника з кожного питання порядку денного. Кожен депутат при цьому може виступати з обґрунтуванням своїх пропозицій та з мотивів голосування.
Під час аналізу сесій третього року роботи (13-18 сесії; 8 пленарних засідань) ми брали до уваги лише змістовні виступи, враховуючи лише один виступ депутата з одного питання. Не враховувалися слово для інформації, надане автору проекту рішення ради, виступи щодо внесення питань на розгляд з голосу, виступи, які складалися із самого запитання, та відповіді на запитання інших учасників засідань.

Тож, за третій рік каденції (себто з 26 листопада 2017 року до 26 листопада 2018 року) найбільше змістовних промов під час сесій нарахували в Юліана Матвійчука (ВО «Свобода») – 17 виступів. На другому місці депутат від БПП «Солідарність» Андрій Матковський – 11 виступів. Третім став депутат від «Самопомочі» Дмитро Сенчакович – 9 промов.

8 змістовних виступів під час сесій третього року каденції ставлять на четверте місце нашого рейтингу «свободівця» Вадима Ямщикова. Топ-п’ятірку замикає депутат від ВО «Батьківщина» Олег Бєлоножко – 5 виступів.

Підкреслимо, чотири з п’яти депутатів з найбільшою кількістю виступів – голови депутатських фракцій. Це й не дивно, оскільки позицію й інтереси депутатів зазвичай представляє очільник фракції. Крім того, згідно з Регламентом ради, керівник фракції має право взяти слово для виступу в будь-який час, у той час як рядовий депутат повинен подавати заявку на виступ до секретаріату.
Із депутатів-новачків, тих, які набули повноважень вже на третьому році каденції, правом виступу під час сесії скористалися двоє – Едуард Волков («Рідне місто», в раді з 31 серпня 2018 року) та Сергій Бутко («Самопоміч», в раді з 16 лютого 2018 року).

Зазначимо, одним із лідерів за кількістю виступів є і нинішній секретар міськради, виконувач обов’язків міського голови Олександр Шамота («СДП»; 14 виступів за 3 засідання). Однак, починаючи із 17-ї сесії, депутат головував на пленарних засіданнях. Оскільки головуючий, за Регламентом ради, має право першочергового виступу, Олександра Шамоту до рейтингу ми внести не можемо.

Щодо загальних тенденцій в раді. Активними під час сесій були майже 40% від складу депутатського корпусу – 16 осіб. 26 депутатів Полтавської міськради упродовж року жодного разу не використали свого права на виступ. При цьому варто враховувати те, що за третій рік роботи ради склад депутатського корпусу неодноразово змінювався. Відносно стабільним він став вже на четвертому році каденції під час грудневої сесії 2018 року, тоді лави «Рідного міста» поповнив депутат Тарас Бойко.

Також на результати вплинула і відвідуваність пленарних засідань депутатами. Нагадаємо, що 16 сесію у повному складі пропустили чотири фракції Полтавської міськради – БПП «Солідарність», «Рідне місто», «СДП» та «Самопоміч», чотири пленарні засідання (17 позачергова сесія та 18 сесія) пропустила фракція «Совість України», три пленарні засідання (17 позачергова сесія) були відсутніми представники фракції «Батьківщина».

По гендерній складовій однозначно лідирують чоловіки, оскільки серед і так нечисленного жіночого представництва (6 жінок проти 36 чоловіків станом на грудень 2018 року) виступ на сесії має в активі лише депутатка від «Рідного міста» Світлана Нестуля.
За кількістю активних представників (тих депутатів, які упродовж року виступали) лідирують фракції «Самопоміч» та «Рідне місто» по 3 депутати. По два активних депутати у фракціях «Свобода», «СДП», БПП «Солідарність», «Батьківщина». Від фракції «Совість України» на сесії виступав один представник.

Загалом за тематикою виступи депутатів можна орієнтовно поділити на дві категорії: монологи на тему: «чому члени корпусу повинні/не повинні підтримувати це питання порядку денного». Для прикладу, уривок із виступу депутата Юліана Матвійчука (13 сесія): «Матвійчук, «Свобода». Товариство! Знову програму затверджуємо про висвітлення діяльності органів місцевого самоврядування...жити депутату і, грубо кажучи, піарити себе за рахунок коштів полтавців, я вважаю, це неправильно. На мій погляд, ці кошти потрібно просто переправити, для прикладу, на управління освіти для забезпечення матеріально-технічної бази, на школи школярам. Через те, що там реально бракує. Тому прошу не голосувати за це питання, просто переправити ці кошти на освіту».   аргументовані пропозиції щодо змін до проектів рішень. Для прикладу, виступ Дмитра Сенчаковича (18 сесія): «Я пропоную виключити адресу по вул. Нікітченка. Тому що наша фракція не повністю підтримує розміщення наземних стоянок для зберігання автомобілів, які будуть створюватись для того, щоб побудувався будинок. Ми вважаємо, що треба підходити до цього комплексно, будувати багатоповерхові паркінґи під час забудови кварталу. Тому прошу виключити адресу по вул. Нікітченка». 

Якраз щодо кількості внесених пропозицій далі й піде мова. За законодавством, подання пропозицій і зауважень до порядку денного засідань ради її органів, порядку розгляду обговорюваних питань та їх суті є гарантованим правом кожного депутата. Згідно з Регламентом ради, депутати можуть подавати пропозиції як в усній, так і письмовій формі, головуючий на засіданні у свою чергу має поставити їх на голосування.

Абсолютним рекордсменом за кількістю поданих пропозицій за результатами 8 пленарних засідань став нинішній секретар міськради, виконувач обов'язків мера Олександр Шамота («СДП») – 17 пропозицій. Проте загалом депутатський корпус підтримав лише 2 пропозиції депутата і ті вже під час його головування на 17 позачерговій сесії.

На другому місці за цим критерієм депутат від «Самопомочі» Дмитро Сенчакович, який має в активі 6 пропозицій (з них підтримано дві).

Третє місце розділяють «свободівець» Юліан Матвійчук та представник фракції «Рідне місто» Дмитро Батигін. У кожного по 3 пропозиції, всі вони знайшли підтримку в депутатському корпусі.  

Зазначимо, пропозиції полтавських депутатів в основному стосуються внесення правок до проектів рішень, включення/виключення питань з порядку денного ради та роботи ради під час сесії (для прикладу, проведення процедури голосування шляхом підняття руки, обрання головуючого на позачерговій 17 сесії). 

Важливим критерієм оцінки активності обранця є кількість поданих депутатських запитів, що, згідно із Законом України «Про статус депутатів місцевих рад», є правом кожного представника корпусу. 
Проте за цим критерієм визначити найактивнішого чи найактивнішу немає можливості. Оскільки і запитів як таких упродовж третього року каденції від депутатів не надходило. 

В апараті міськради повідомили, що останні відомі – 3 запити депутата Олександра Шамоти (до директора КП «ПОЛТАВА-СЕРВІС»; до керівника ТОВ «АМ-ТРАНС»; до керівника ПП «Будгарант-7») та два запити від голови депутатської регламентної комісії Сергія Луценка (до Держінспекції сільського господарства України та Держінспекції сільського господарства в Полтавській області). Усі вони подані ще у 2016 році.

У свою чергу зазначимо, що депутатський запит – вимога до місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, керівників підприємств, установ та організацій вирішити питання, дати офіційне роз'яснення або викласти позицію з питань, що мають суспільне значення і належать до відання ради. Депутатський запит має розглядатися на сесії місцевої ради. 

Крім того, ми спробували дізнатися, скільки проектів рішень подали депутати Полтавської міської ради упродовж року. Адже ці цифри також могли б свідчити про активність депутата під час сесійного періоду. Однак, у відповідь на запит в міській раді нам повідомили, що такі дані «не документуються» і запропонували натомість переглянути протоколи сесійних засідань, розміщені на офіційному сайті ради. Зазначимо, що протокол сесії – це стенограма, де не вказується авторство проектів рішення. Звісно, за Регламентом, під час розгляду кожного з питань порядку денного, головуючий обов'язково надає слово для інформації розробнику документу. Тому теоретично за протоколом сесії можна визначити, хто є автором того чи іншого проекту рішення. Проте на практиці є випадки, коли депутати від різних фракцій розробляють і подають схожі за тематикою проекти рішень, а до порядку денного включається лише один із них. Крім того, доповідач може виступати як делегат від колективу авторів проекту рішення. Тому отримати повну картину, а отже й об'єктивну інформацію, за цим критерієм не вдалося.

Нагадаємо, лише два депутати Полтавської міськради за три роки не пропустили жодної сесії. 

Наразі, за постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»
В розділі «Атестація місцевих депутатів» на інформаційному ресурсі «Ізбірком».
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад», про те як, здійснювалось оцінювання в попередні роки та про його результати можна дізнатись на сайті організації.

За додатковою інформацією про здійснення ініціативи в Полтавській області звертайтесь до: ГО «ПОЛТАВСЬКА ПЛАТФОРМА», e-mail: platformaplt@gmail.com.

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація».  В місті Полтава за реалізацію ініціативи відповідає ГО «ПОЛТАВСЬКА ПЛАТФОРМА».

       

Поділитися