Як депутати Одеської міської ради користуються механізмом депутатського запиту

31 січня 2019 р. 22:11

Громадська кампанія "Атестація депутатів місцевих рад" проаналізувала використання механізму депутатського запиту депутатами Одеської міської ради на третьому році повноважень. 

Загалом, з листопада 2017 року по листопад 2018 року депутатами було подано та проголошено з трибуни на сесіях міської ради 20 депутатських запитів. Однак, тільки 16-ть з них стосуються питань або входять у сферу компетенції органів місцевого самоврядування. 

Згідно з п.1 ч.2 ст.10 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", депутат місцевої ради при здійсненні депутатських повноважень має право на депутатське звернення, депутатський запит, депутатське запитання.

Відповідно до ст. 21 Закону, депутатський запит - це підтримана радою вимога депутата місцевої ради до посадових осіб ради і її органів, сільського, селищного, міського голови, керівників підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, які розташовані або зареєстровані на відповідній території, а депутата міської (міста обласного значення), районної, обласної ради - також до голови місцевої державної адміністрації, його заступників, керівників відділів і управлінь з питань, які віднесені до відання ради".

Саме з приводу адресата депутатського запиту і були найбільші суперечки в Одеській міській раді протягом 2017-2018 років. 

Адже закон прямо передбачає, що із запитом депутати можуть звертатися до органів влади або інших установ всіх форм власності, що розташовані виключно на території міста Одеси та Одеської області. 

Однак, на сесіях міської ради часто проголошували запити до президента України, голови Верховної Ради України, прем'єр-міністра тощо. 

Директор юридичного департаменту Одеської міської ради Інна Поповська неодноразово протягом року наголошувала депутатам на необхідність виносити на розгляд сесії тільки ті депутатські запити, які не суперечать закону:

"Плакати хочеться, коли чую такі запити. президент вам не напише, прем'єр-міністр не відповість", – емоційно реагувала очільниця департаменту під час оголошення чергового депутатського запиту на ім'я Володимира Гройсмана 14 грудня 2017 року.

Голова постійної депутатської комісії з питань законності, депутатської етики реалізації державної регуляторної політики Денис Балух у свою чергу також закликав депутатів діяти в межах своїх повноважень та звертатися до органів влади, яки територіально знаходяться в Одеській області. 

"Звернення до президента, прем'єр-міністра, Генерального прокурора не мають сенсу та не є законними. А депутатський корпус, беручи участь у голосуванні за такі звернення, показує свою безграмотність та некомпетентність", - зазначив він. 

На третьому році своїх повноважень тільки шість депутатів реалізували своє право на індивідуальний депутатський запит.

Голови фракцій "Об'єднання "Самопоміч" та "Українська морська партія Сергія Ківалова" Ганна Позднякова та Світлана Осауленко стали авторами п'яти депутатських запитів, по три з яких є індивідуальними.

Також три індивідуальних запити подано депутатом Василем Ієремією (фракція "Опозиційний блок").

Едуард Стась (фракція "БПП "Солідарність") ініціював два індивідуальних депутатських запити, Олександр Іваницький (фракція "Довіряй ділам") – один запит. 

Депутат Ольга Квасницька ("Об'єднання "Самопоміч") є співавтором трьох запитів, тільки один з яких є індивідуальним. 

Депутати Богдан Гіганов, Олександр Орлов (позафракційні) та Олексій Горін (фракція "Опозиційний блок") стали співавторами двох колективних запитів, до ініціювання одного з них долучився і депутат Олексій Єремиця (фракція "Опозиційний блок").

На розгляд сесії виносився і колективний запит від двох фракцій за авторством Олени Фокіної ("БПП  "Солідарність") та Світлани Осауленко ("Українська морська партія "Сергія Ківалова").

Від імені всіх фракцій також було подано на розгляд та підтримано сесією один колективний депутатський запит щодо розвитку соціально-транспортної інфраструктури в районі Гагарінського плато та вулиці Генуезькій. 

За останній рік з усіх 20-ти депутатських запитів не було підтримані голосуванням, а, відповідно, не набули статусу рішення міської ради шість запитів. Цікаво, що, як правило, більшість у раді не підтримує голосуванням запити своїх колег з опозиційного табору. Найчастіше провалюються голосування за запити Ольги Квасницької, Ганни Позднякової ("Об'єднання "Самопоміч"), Богдана Гіганова, Олександра Орлова (позафракційні) та Олексія Єремиці, Олексія Горіна (фракція "Опозиційний блок"). 

Наразі, за постійними оновленнями кампанії можна слідкувати: 
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 
В розділі «Атестація місцевих депутатів» на інформаційному ресурсі «Ізбірком» 

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад», про те як, здійснювалось оцінювання в попередні роки та про його результати можна дізнатись на сайті організації

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація».

      

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Депутаты Фонтанского сельского совета проголосовали на внеочередной сессии за проект решения о добровольном объединении громад согласившись на объединение с Новой Дофиновкой. Об этом сообщил активист Руслан Демчук на своей странице в Facebook. В тоже время согласно дорожной карте, разработанной в Одесской областной государственной администрации, предполагается создание Фонтанской ОТГ в составе: … читати далi

Следователи полиции согласовывает с прокуратурой Одесской области уведомление о подозрении, которые планируют вручить двум гражданам в деле о пожаре в здании Одесского колледжа экономики, права и гостинично-ресторанного бизнеса.  Об этом сегодня во время встречи с журналистами рассказал заместитель начальника ГУНП - начальник Следственного управления Сергей Шайхет. «В настоящее время органами досудебного расследования … читати далi

Депутаты Визирского сельского совета проголосовали за предоставление согласия на присоединение территорий Калиновского и Дмитровского сельских советов.  Такое решение депутаты приняли в ходе внеочередной сессии вчера, 6 декабря.  Кроме того, на сессии присутствовали представители Сычавки и Кордона, которые предоставили решения сельских советов, одобряющие объединение с Визиркой в объединенную территориальную громаду и … читати далi

Глава Одесской областной администрации Максим Куцый подписал распоряжения об объявлении конкурсов, для выбора нового руководителя аппарата ОГА и начальника управления капитального строительства.  Соответствующие документы опубликовала пресс-служба администрации.  Согласно распоряжениям тестировать кандидатов в ОГА планируют 12 декабря. Требования к кандидатам на обе должности практически идентичны - это должен быть человек, имеющий высшее … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР