Чи можна попередити "кнопкодавство" в Одеській міській раді?

Експерти громадської кампанії "Атестація депутатів місцевих рад" дослідили, як депутати Одеської міської ради приймають рішення під час засідань. Аналіз персонального голосування відбувався за період четвертого року повноважень депутатів з 1 листопада 2018 року по 30 жовтня 2019 року.

Практика неперсонального голосування в Одеській міській раді є прикрою звичкою, з якою, вочевидь, не можуть або не хочуть боротися навіть самі депутати. Майже єдині, хто зважує на факти "кнопкодавства", є журналісти, присутні на сесіях ради, які і фіксують випадки неперсонального голосування. 

Які ризики несе кнопкодавство?

Кнопкодавство – неособисте голосування депутата за відсутнього колегу за його згодою або дорученням чи з інших причин. І це є порушенням низки нормативних актів. 

Згідно з Законом України "Про статус депутатів місцевих рад" при ухваленні рішення кожен депутат має лише один голос. В Регламенті Одеської міської ради є навіть процедура персонального використання картки депутата. Так, депутат несе персональну відповідальність за використання його картки для голосування протягом усього пленарного засідання. Якщо депутат покидає пленарне засідання, він зобов'язаний вийняти свою картку для голосування з електронної системи голосування і повернути її відповідальному співробітнику апарату ради (ст. 25).

По-друге, прийняття радою рішення із порушенням вимоги персонального голосування може стати підставою для визнання такого рішення незаконним. Відповідно до ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" рішення ради приймаються більшістю від загального складу ради шляхом відкритого поіменного голосування. Однак, одеські депутати рік за роком, не дивлячись на порушення процедури голосування, "страхують" своїх колег з причин, які залишаються невідомими. І роблять це на камери журналістів. 

В цілому, неперсональне голосування депутатів підриває довіру виборців не тільки до органу місцевого самоврядування і прийнятим ним рішенням, а також до  кожного депутата, який голосує "за того хлопця", і депутата, який залишає свою картку персонального голосування для використання своїм колегам. Адже делегування виборців своїх повноважень депутатам є однією з основних засад місцевого самоврядування.  

Хто "кнопкодавив" в Одеській міській раді протягом 2018-2019 років?

За результатами моніторингу встановлено 24 факти неперсонального голосування відносно дев'яти депутатів.

Протягом четвертого року повноважень ради зафіксовано випадки кнопкодавства відносно депутатів, які представляють дві фракції – "Довіряй ділам" та УМП Сергія Ківалова. Так, у фракції "Довіряй ділам" таких депутатів сім - Людмила Варавва, Валентин Гапуніч, Андрій Кісловський, Ірина Куценко, Дмитро Палпатін, Тетяна Плаксій, Олег Совік, в УМП Сергія Ківалова два - Олексій Кісловський і Вадим Підгородинський.

Відносно Вадима Підгородинського і Ірини Куценко зафіксовано найбільшу кількість випадків неперсонального голосування – на 56% із відвіданих ними сесіях, Олег Совік голосував "за іншого" на 25% відвіданих засідань. Відносно інших депутатів зафіксовано випадки неперсонального голосування лише на одній із відвіданих ними сесіях. 

Нагадаємо, що протягом першого року повноважень ради відносно 11 депутатів зафіксовано випадки неперсонального голосування, протягом другого та третього років повноважень – відносно 12 депутатів. 

Що далі?

Зауважимо, наразі жодним нормативним актом не встановлено відповідальність депутата місцевої ради за неперсональне голосування. Регламент Одеської міської ради має досить розпливчате формулювання механізму врегулювання випадків кнопкодавства: "Питання порушення депутатом порядку використання картки для голосування розглядається на засіданні постійної комісії з питань законності, депутатської етики та реалізації державної регуляторної політики". І це весь механізм протидії кнопкодавству, визначений самими депутатами у Регламенті. Немає процедури встановлення та фіксації фактів неперсонального голосування, відповідальних за моніторинг голосування на кожній сесії, відсутні також і самі критерії відповідальності тощо.

Цікаво, що 8 жовтня 2019 року Одеським виконавчим комітетом було проведено тендер на постачання мультимедійної конгрес-системи (системи голосування) з монтажем та пусконалагодженням обладнання на місцях його безпосередньої експлуатації для технічного оснащення Великої сесійної зали. Переможцем тендеру визнано ПАТ "Літер", яке згідно з договором в термін до 20 грудня 2019 року повинне налагодити нову систему голосування в Одеській міській раді загальною вартістю близько 11 мільйонів гривень.

Умовами договору передбачається, що система повинна забезпечувати автоматичне та ручне наведення HD відеокамер на учасника заходу, що активізує свій мікрофон, можливість відображення інформації з керованих відеокамер в залі, презентацій з робочого місця оператора, можливість розповсюдження медійного контенту для його відображення на дисплеях пультів учасників засідань. 

Окрім підрахунку голосів депутатів система повинна також надавати можливість перевірки присутності на засіданні депутата за допомогою фотографування з термінала/робочого місця. 

Чи стане нова система запобіжником неперсональному голосуванню в Одеській міській раді – покаже час. Але вбачається, що разом із встановленням мультимедійного обладнання необхідно внести відповідні зміни до Регламенту ради щодо удосконалення чіткого та дієвого механізму відповідальності депутатів за порушення вимог щодо персонального голосування із використанням технологій та можливостей, які надасть нова система для голосування.

Наразі за постійними оновленнями кампанії можна стежити: 

В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад»

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація».

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Керівник поліції регіону Олег Бех під час брифінгу, який відбувся 30 жовтня, зазначив, що станом на 8:00 ранку правоохоронці отримали 1 тисячу 67 заяв та повідомлень, пов’язаних із виборчим процесом. «По 84-ом заявам відомості внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Більшість з них стосуються підкупу виборців (ст.160 ККУ - 24), … читати далi

Рішення про перерахунок стосуя двох виборчих дільниць і було пов’язане з відсутністю списків виборців у наданій документації. Як повідомляє спостерігач ОПОРИ, Приморська районна в місті Одесі територіальна виборча комісія скасувала власне рішення про перерахунок голосів виборців на дільницях №511267 та №511279, ухвалене 26 жовтня. Про це ОПОРІ повідомив голова виборчої … читати далi

Прокурори Одеської обласної прокуратури скерували до суду обвинувальний акт стосовно державного інспектора відділу митного оформлення одного з постів Одеської митниці, якого підозрюють у службовій недбалості. Про це повідомили у пресслужбі прокуратури регіону.  У лютому поточного року, під час перевірки митного вантажу, посадовець здійснив неналежний огляд та ідентифікацію товарів на відповідність … читати далi

Депутат Одеської міської ради Олег Етнарович який, за думкою Національного агентства з питань запобігання корупції, приховав частину своїх статків, може уникнути відповідальності через дії Конституційного суду.  Про це повідомили у пресслужбі НАЗК. Депутат занизив вартість нерухомості, якою володіє на 4,7 млн грн, не вказав корпоративні права на 2,1 млн грн, … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР