Аналіз виступів депутатів Херсонської міської ради на пленарних засіданнях у 2018 році

30 січня 2019 р. 17:22

Вже другий рік поспіль експерти Причорноморського центру політичних та соціальних досліджень та Комітету виборців України роблять аналіз активності депутатів Херсонської міської ради під час пленарних засідань.

Цей аналіз здійснюється в межах моніторингової ініціативи «Атестація депутатів місцевих рад» за наступною методикою. Експерти рахують змістовні виступи депутатів під час пленарних засідань ради. Саме змістовні, не враховуються процедурні питання на кшталт: внесення питань до порядку денного, зняття їх з розгляду, повернення до розгляду, уточнюючі питання, незначні коментарі тощо. 

Також не враховуються офіційні виступи обранців в якості посадових осіб, керівників комунальних підприємств та депутатських комісій. Не береться до уваги все що пов’язано з особистими конфліктами, або бажаннями виявити свою політичну позицію.

Дослідження проводилось за протоколами пленарних засідань, які розміщені на сайті міста. Всього ми  опрацювали 11 таких протоколів.

Виступи депутатів рахувались по кожному засіданню, а потім вираховувався відсоток засідань на яких обранець мав хоча б один змістовний виступ від загальної кількості засідань в яких взяв участь. Бали нараховуються за наступною системою:  немає жодного виступу за рік, відповідно жодного балу; депутат мав виступи на декількох засіданнях (до 20% засідань) - 1 бал; виступав під час меншої частини сесій (від 20% до 40%) – 2 бали; часто виступав на сесіях (40%-60%) – 3 бали; виступав під час більшої частини сесій (60-80:%) – 4 бали; виступає на кожній або практично на кожній сесії (більше 80%) – 5 балів.

Також, слід зауважити, що не враховувались пленарні засідання на яких депутат був відсутнім.

За результатами дослідження ми побачили наступну картину. Лише один обранець мав змістовні виступи на всіх засіданнях. Ще один обранець, який бере постійну участь в обговоренні питань, позафракційний Михайло Чемерис. Він має виступи більш ніж на 80% засідань. Ці депутати отримали вищу оцінку - 5 балів.

Трохи менш активними були їх колеги: позафракційні Вячеслав Ярьоменко, Руслан Рубан, та Віталій Урбанський (Свобода), які виступали більш ніж на 60% засідань, і  відповідно,  отримали 4 бали.

Велика група депутатів в кількості 13 осіб отримали 3 бали, що можна вважати непоганим показником. Але, поруч з цим, 8 обранців не мають жодного змістовного виступу за весь рік. Це Дмитро Больбот та Віктор Шевчук з Нашого Краю, представники УКРОПУ Валерій Боржков та Вікторія Борисевич, Дмитро Іванов та Олександр Кривчун з Блоку Петра Порошенко, позафракційний Аркадій Подлєсний та Сергій Собчук з Опозиційного Блоку. Ще 9 обранців виступали лише на одному засіданні. Середня ж активність депутатського корпусу склала 31%, що відповідає показнику 2 бали.

По фракціях маємо наступну ситуацію. Найкращий результат у представників Батьківщини. В середньому, депутати цієї фракції мали виступи на 51 відсотку пленарних засідань. Слідом за ними Самопоміч Андрія Дмітрієва з 45%. Правда у цій фракції всього 2 обранці (ще Дініс Бердник). 34% середній показник виступів у депутатів із Свободи, 33 у Радикальної Партії Олега Ляшка, 29 у Блоку Петра Порошенко, по 21 у Опозиційного Блоку та Нашого Краю. Найгірший результат, 18% у депутатів з УКРОПУ.

Отож маємо такі результати депутатської активності. Для того щоб оцінити їх максимально об’єктивно маємо можливість порівняти з минулорічними показниками. Кількість активних депутатів суттєво зросла. Наприклад, минулого року найвища результативність була у Леоніда Ремиги (виступи на 65% засідань).  Цього року відразу 5 обранців покращили цей результат вис. Але, з іншого боку, є й негативні тенденції. Минулого року жодного разу не виступали 5 обранців, а в цьому 8. При цьому році відсоток тих хто мав виступи на 20% засідань знизився з 27 до 20% 

Ряд депутатів: Віталій Урбанський (Свобода), Станіслав Трошин (Батьківщина), Оксана Дякова (Радикальна Партія Олега Ляшка) суттєво підвищили свою активність і увійшли до групи лідерів.

Суттєво змінилась ситуація по фракціям. Минулорічний лідер активності  Опозиційний Блок (51%), різко здав, тепер третій, але знизу. УКРОП, який минулого року мав непоганий результат (34%) тепер має найгірший результат (18%). Скоріше за все, це пов’язано з уходом з фракції Віталія Богданова, який був реальним політичним лідером фракції та переходом Олени Мазур на керівну посаду в комунальне підприємство. Вона й тепер багато виступає, але наші експерти не зараховують виступи посадовців. Значно зріс показний Радикальної Партії, яка була аутсайдером минулого року.

І на завершення про характер самих депутатських виступів. На кожному засіданні найбільш продуктивним є його початок, коли обранці роблять заяви, звернення, запити, інформують колег про проблеми своїх виборців, і як раз саме в цей час озвучують більшу частину своїх змістовних пропозицій. 

Після переходу до обговорення  питань порядку денного, змістовна активність депутатів значно знижується, виступів стає менше і стосуються вони переважно технічних питань: пропозицій щодо форм голосування, повернення до розгляду окремих аитань, заяв щодо неспрацювання карток. Пропозицій зробити перерву.
Можливо це повязано з тим, що депутати висловились по питанням порядку денного на постійних комісіях і не бачать необхідності повторюватись, але це вже тема іншого дослідження.

Нагадаємо, в Херсоні проходить другий етап громадської кампанії «Атестація депутатів місцевих рад». 

Наразі, за постійними оновленнями кампанії можна слідкувати: 

В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 

В розділі «Атестація місцевих депутатів» на інформаційному ресурсі «Ізбірком» 

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад», про те як, здійснювалось оцінювання в попередні роки та про його результати можна дізнатись на сайті організації

За додатковою інформацією про здійснення ініціативи в Херсоні звертайтесь до: Причорноморського центру політичних та соціальних досліджень (Олександр Мошнягул) admos@ukr.net

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація». В місті Херсон за реалізацію ініціативи відповідає Причорноморський центр політичних та соціальних досліджень.

           

 

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Экс-глава Одесской областной государственной администрации Михеил Саакашвили заявил, что обжалует решение Верховного суда Украины, согласившегося с законностью его выдворения в Польшу в Европейском суде по правам человека в Страсбурге. Об этом политик сообщил на своей странице в Facebook. При этом он уверен, что выиграет процесс. «Конечно же, я обжалую это … читати далi

Служба безопасности Украины в Одесской области блокировала добычу полезных ископаемых в промышленных масштабах в Беляевском районе. Об этом сообщили в пресс-службе СБУ. Оперативники спецслужбы установили, что в 2016 году частная коммерческая структура под видом разведки территории начала незаконную добычу песка в этом районе. Через два года фирма узаконила выборку полезных … читати далi

Две похожие друг на друга сессии Ренийского городского совета VII созыва состоялись в 2019 году: сорок третья и сорок седьмая. Обе были внеочередными. Обе были проведены за три дня, в первый день публиковалось объявление о проведении сессии, во второй проводились заседания постоянных депутатских комиссий, в третий пленарное заседание сессии. В … читати далi

Руководство Одесской областной администрации намерено обсудить с народными депутатами, представляющими интересы Одесской области в парламенте, предлагаемый ОГА перечень территориальных громад, которые будут созданы на территории региона. Список громад и карту области после их формирования обнародовала депутат областного совета Ирина Ковалиш. На закрытом от прессы совещании решили, что в Одесской области … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР