Парламент заборонив депутатам місцевих рад голосувати за питання, де в них є конфлікт інтересів

Верховна Рада України 3 грудня ухвалила проєкт закону № 3034а, яким передбачається внесення змін до ст. 59−1 закону «Про місцеве самоврядування в Україні».

За результатами голосування законопроєкт 267 голосами прийнято за основу і 261 голосом — в цілому.

Законопроєктом пропонується визначити, що врегулювання конфлікту інтересів у діяльності місцевих депутатів та мерів здійснюватиметься відповідно до норм закону «Про запобігання корупції». Тобто депутатам місцевих рад та головам напряму забороняється голосувати за рішення, де в них є конфлікт інтересів.

В пояснювальній записці до закону зазначається, що відповідно до закону «Про запобігання корупції» депутати місцевих рад та сільські, селищні, міські голови є суб'єктами, на яких поширюється дія Закону. Загальні правила врегулювання конфлікту інтересів для осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, викладені у Розділі V Закону. Так, згідно з ч. 1 ст. 28 закону в разі виникнення конфлікту інтересів публічна особа зобов'язана: 

  • повідомити про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів;
  • не вчиняти дії та не приймати рішення в умовах реального конфлікту інтересів.

У той же час ч. 1 ст. 35 закону містить спеціальну норму, згідно з якою правила врегулювання конфлікту інтересів у діяльності окремих публічних осіб, зокрема депутатів місцевих рад та сільських, селищних, сільських голів «визначаються законами, які регулюють статус відповідних осіб та засади організації відповідних органів». 

У профільному Законі «Про місцеве самоврядування в Україні» дійсно наявна окрема стаття 591 «Конфлікт інтересів», згідно з якою «сільський, селищний, міський голова, секретар, депутат сільської, селищної, міської ради, голова, заступник голови, депутат районної, обласної, районної у місті ради бере участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідною радою за умови самостійного публічного оголошення про це під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання».

«Разом з тим, зазначена норма закону "Про місцеве самоврядування в Україні" не несе змістовного навантаження: у її диспозиції пропущене словосполучення "конфлікт інтересів", що не дозволяє застосовувати цю норму до відповідних правовідносин. Вказана ст. 591 Закону "Про місцеве самоврядування в Україні" також не узгоджується з спеціальною нормою ч. 2 ст. 35 Закону "Про запобігання корупції", згідно з якою у разі входження до складу колегіального органу публічна особа не має права брати участь у прийнятті рішення цим органом», - пояснюють автори закону.

Як приклад, вони наводять інцидент, що стався в Київраді, де двоє депутатів на пленарному засіданні відкрито заявили про конфлікт інтересів, проте відразу після цього проголосували за спірний проєкт рішення. Рішення набрало рівно 62 голоси, при цьому два вирішальні голоси дали саме ці депутати. У своє виправдання депутати зазначили, що проголосувати "за" їм рекомендувало юридичне управління ради з посиланням на ст. 591 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні».

Як зазначила керівниця проєкту "Атестація місцевих депутатів" Анастасія Матвієнко до внесення змін до закону "Про місцеве самоврядування" місцеві депутати могли брати участь у прийнятті рішень радою за умови публічного оголошення про конфлікт інтересів. .

"Ці ж відомості, відповідно, заносились до протоколу засідання ради, а отже за замовчуванням були відкриті для громадськості. З внесенням змін до закону "Про місцеве самоврядування" конлфікт інтересів місцевих депутатів при прийнятті рішень радою має врегульовуватись згідно із законом "Про запобігання корупції". При цьому закон "Про запобіння корупції" забороняє приймати рішення в умовах конфлікту інтересів. Внесення змін до законодавства врегулювало це протиріччя: коли по суті заборона на участь в прийнятті рішень знімалась за результатом оголошення про конфлікт інтересів. З іншого боку, згідно з ч.1 ст. 35 закону "Про запобігання корупції", особливості врегулювання конфлікту інтересів у діяльності депутатів місцевих рад  мають встановлюватись законодавством, яке регулює діяльність цих органів. Зміни до цих положень не вносились. Відповідно, за умови відсутності додаткових згадок про умови врегулювання конфлікту інтересів місцевих депутатів, яких не буде в разі  набрання чинності відповідними змінами до законодавства, забезпечення контролю за дотриманням заборони на прийняття рішень в умовах конфлікту інтересів ускладниться. За відсутності чітких законодавчих норм, роз’яснення НАЗК були б доцільними в питанні  забезпечення прозорості та контролю за дотриманням місцевими депутатами вимог до запобігання конфлікту інтересів", - зазначила вона.

Нагадаємо, в липні депутати Одеської міської ради на сесії 22 липня погодили запозичення в акціонерного товариства «Альфа-Банк» 500 мільйонів гривень. За новий кредит проголосовували 38 депутатів (для прийняття рішення потрібно було 33). Два депутати - Марина Лозовенко та Юрій Шумахер заявили про конфлікт інтересів.  

У січні «Атестація депутатів місцевих рад» провела моніторингову кампанію, аби перевірити, наскільки сумлінно депутати Одеської обласної ради дотримуються приписів Закону «Про запобігання корупції».Виявилося, що причиною оголошення про конфлікт інтересів депутатами Одеської облради стали фінансові питання.

 

Підписуйтесь на розсилку найголовніших новин в telegram. Дізнавайтеся першими про найважливіші та найцікавіші події Одеси!

інше

Співробітники Служби безпеки викрили на Херсонщині чергових поплічників ворога. Після взяття міста російськими військами, вони добровільно вступили до створеного окупантами "главного управления мвд Херсонской области". Про це повідомляє пресслужба СБУ. Одна з них очолила кадровий підрозділ псевдооргану й розгорнула щироку агітаційну кампанію щодо залучення місцевих жителів до співпраці з агресором. Після … читати далi

З 1 жовтня по 5 грудня Служба автодоріг (САД) у Миколаївській області підписала 12 договорів на експлуатаційне утримання доріг на загальну суму 634,9 млн грн. Ще 94,1 млн грн підрядникам виплатить "Агенція місцевих доріг" Миколаївської ОВА. Усі контракти укладені без конкурсу та залучення електронної системи, в ProZorro наявні лише звіти … читати далi

Під час обшуку Успенського собору в Херсоні, що належить до рпц, правоохоронці знайшли колекцію ікон, яка була викрадена окупантами з будинку почесного консула Литовської Республіки. Про це повідомляє пресслужба СБУ. Фото: СБУ При подальшому обшуку церковних приміщень були знайдені перепустки, виписані на ім’я "федерального советника военно-гражданской администрации рф", а також російські паспорти … читати далi

Значні руйнування мереж у більшості мікрорайонів Херсона вкрай ускладнюють роботи з відновлення системи. Проте наразі вже 60% абонентів міста  отримують теплопостачання від місцевої ТЕЦ. Про це повідомляє пресслужба НАК "Нафтогаз України". Попри обстріли та постійні перебої з електроенергією, фахівці титанічними зусиллями повертають тепло в деокупований Херсон. Усі вони щоденно ризикують власним … читати далi

You control прозоро пресс-рум КВУ ЦПР