07 травня 2024 р. 23:55

Власників санаторію "Люстдорф" в Одесі зобов'язали зберігати будівлю-пам'ятку

Фото: Офіс генерального прокурора

(Фото: Офіс генерального прокурора)

Суд зобов'язав державний заклад "Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій "Люстдорф" в Одесі укласти охоронний договір на пам'ятку архітектури та містобудування місцевого значення.

Про це повідомили у пресслужбі Офісу Генерального прокурора України.

Як стверджують в Офісі, протягом тривалого часу власник об'єкта нерухомості – Державний заклад "Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій "Люстдорф" не ремонтував будівлю-пам'ятку, хоча санаторій активно експлуатувався для лікування та відновлення дітей. Така бездіяльність призвела до погіршення стану пам’ятки архітектури та загрози її остаточного руйнування та знищення.

Це стало підставою для звернення прокурора до суду з відповідним позовом, який на теперішній час задоволено.

Укладення охоронного договору забезпечить визначення особливостей режиму використання будівлі-пам'ятки, види й терміни виконання реставраційних, консерваційних, ремонтних робіт й інших пам'яткоохоронних заходів задля її охорони та збереження для нинішнього і майбутніх поколінь, при цьому особливо враховуючи перебування там дітей, їхнє лікування та оздоровлення.

"Південна частина міста Одеси історично формувалась, як зона рекреації, а надалі виявилась місцем концентрації санаторіїв та курортів, тому дуже важливими спорудами громадського призначення тут стали лікувальні будівлі. Серед них на особливу увагу заслуговує Головний корпус кістково-туберкульозного санаторію для дітей (на 500 ліжок) по вулиці Зої Космодем’янської, 1 на високому березі житлового масиву Чорноморка (тепер Люстдорф) в Одесі", - нагадали в Генпрокуратурі.

У ХІХ столітті санаторій функціонував як готель та мав величезну популярність. У 1914 році санаторій увійшов до путівника Карла Бедекера для мандрівників, в якому зазначалося, "що в чотирьох милях від Великого Фонтану знаходиться німецька колонія Люстдорф або Ольгіно, популярний курорт і як місце для проживання рекомендується готель "Вілла Кітті", яку побудував Вільям Вількот".

Після революції готель націоналізували, а його будівлю передали для організації дитячого санаторію, на базі якого в 1922 році відкрито дитячий притулок.

Спорудження будівлі головного корпусу розпочато у 1934 році за проєктом, розробленим групою архітекторів: І.Н. Альтером, А.Р. Копиловим, В.Л. Фельдштейном, на чолі з Ф.А. Троупянським. Будівництво тривало до 1938 року. В інтер’єрах головного корпусу збереглися автентичні віконні вітражі з рослинним орнаментом та абстрактними малюнками.

Будівля головного корпусу санаторію у 1985 році взята під охорону держави рішенням виконавчого комітету Одеської обласної ради народних депутатів та занесена до Державного реєстру нерухомих пам’яток України як пам'ятка архітектури та містобудування місцевого значення.

У 1993 році санаторій перейменували в санаторій "Люстдорф". У 2009 році санаторій був нагороджений дипломом всеукраїнського проєкту "Флагмани сучасної медицини" за вагомий внесок у розвиток іміджу охорони здоров'я України.

Кирило Бойко

Поділитися